Iskolánk névadója


Mészáros Lőrinc
(1466-1514)


Mészáros Lőrinc 1466-ban Megyaszón született, szeptember 5-én, Lőrinc napján. 
A parasztháború kitörésekor 48 éves volt. Apja Mészáros Gergely foglalkozása hentes volt, mely foglalkozását kisebbik fia Miklós és ennek fia Miklós vitték tovább. Mészáros Lőrinc iskolázott, korához viszonyítva művelt ember lehetett, aki papi hivatása mellett a végvárakban is vitézkedett. A hagyomány szerint együtt tanult rokonával az aszalói Kecskés Tamással, s itt szövődött rokoni kapcsolatukon túl, őszinte, mély barátságuk. Feltehetően budai papoknál tanultak. Tanulmányai végeztével Ceglédre került és itt is állt szolgálatba. Az 1514-es parasztháborúval kapcsolatos források gyakran megemlítenek egy bizonyos Lőrinc papot, mindig más elnevezéssel pl.: nagybotú Lőrinc, ceglédi Lőrinc pap stb… Feltételezhető, hogy ezen elnevezések Mészáros Lőrincre vonatkoznak. Előfordulhat azonban az is, hogy több Lőrinc nevű pap szolgált Dózsa György seregében.

Dózsa alvezérei közül a nevezetesebbek:
- Mészáros Lőrinc ceglédi plébános, 
- Dózsa régi ismerőse és főtanácsadója, egy Barabás nevű pap, 
- továbbá Aszalói Kecskés Tamás, Bagos Ferenc, Nagy Antal, Pogány Benedek és egy jómódú pesti polgár, Száleres Ambrus.

Mészáros Lőrincről azt tartják a források, hogy Dózsa Györgynek nemcsak az egyik alvezére, hanem személyes jó barátja is volt. Lőrinc pap volt az aki folyamatosan hangoztatta a népnek, hogy nem a pogány ellen kellene fegyvert fogni, hanem a magyar nemesek, főurak ellen.

„Nagybotú Lőrinc pap prédikációi mindennap hangzottak a keresztes hadak között, de azok nem pogányról beszéltek, hanem a főurak erkölcstelen, romlott életéről, hazaárulásról, s hogy e jármot miért nem rázza le a nép erős nyakáról?”

A Dózsa-féle parasztháború
Kezdetben a török ellen fogtak fegyvert, amikor azonban május derekán megjelentek köztük a lázító emberek és Bakócz betiltotta a hadjáratot, az urak ellen fordultak.
Dózsa György kiáltványt intézett az ország minden falvához, felhívta a föld népét a hűtlennek nevezett nemesség kiirtására.

1514 május 23.
Dózsa György hadseregét több részre osztotta:
Egyet Pest alatt hagyott Száleres Ambrus pesti polgár vezénylete alatt, másikat leküldte Mészáros Lőrinc pappal  Bácskába.    Barabás papot Egerbe, Ő maga Szegednek indult testvérével, Gergellyel. Dózsa György a nagylaki győzelem és az apátfalvi kivégzések után Arad felé küldte előre hadainak egy részét, amelyet a deréksereggel csakhamar ő maga is követett. Célja ezúttal a Maros utolsó szorosának és az annak védelmére épült Solymos és Lippa váraknak elfoglalása volt. Dózsa három részre osztja seregét, egy részének saját maga, másik részének testvére Gergely, a maradéknak pedig Lőrinc ferences szerzetes parancsol, a Marosnak mindkét partján megindította hadait Erdély felé.
A pesti tábor megsegítésére küldte öccsét, Gergelyt. Hadát azonban szétverték, s hasonló sorsra jutottak az ország más részén harcoló seregrészek is.


A parasztfelkelés leverése
Miután Gergely és Lőrinc pap serege levált a főseregről, Dózsa ostromolni kezdte Temesvárt.   Báthori István Temesvár kapitánya segítséget kért, személyes ellenfelétől az erdélyi vajdától, Szapolyai Jánostól. Szapolyai minden ellentétet félretéve útnak indult 20.000 fős hadseregével.
Dózsa 40.000 fős fáradt parasztokból álló hadserege állt szembe Szapolyai János 20.000 fős, jól felszerelt hadseregével. A döntő ütközetben a parasztsereg hátrálni kezdett. Egy fiatal nemes észrevette Dózsa Györgyöt a seregben és sikeresen elfogatta. Csaknem ezzel egyidejűleg elfogták Dózsa Gergelyt is. A harc, vad mészárlássá alakult át.

A csata után Mészáros Lőrinc sikeresen elvonul és az életben maradtak élére áll, Erdélyben folytatja tovább a hadjáratot. Dózsa Györgyöt és öccsét Gergelyt, Szapolyai színe elé vezetik. Dózsa magának nem kér könyörületet, csak testvérének. A vajda csak annyiban adott helyt a kérelemnek, hogy a fiatalabb testvérnek egyszerűen fejét vétette. Mészáros Lőrinc 1514. július végén Bihar városának ostromakor, a Tomori Pállal vívott csatában serege megsemmisül, maga is fogságba esik, és mint a felkelés vezetője, máglyán végzi.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Intézményünk új Web/blog - oldala!

 https://sulimegyaszo.blogspot.com/